Beyaz Kayanın Aslanları: Teslimiyet Yok!

Tema: Uzakta Olsak da Asla Teslim Olmayız!

Tür: Tarihi Aksiyon

Konu: Çanakkale Savaşı öncesinde esir düşen ve Avustralya’ya sürgün edilen iki Osmanlı askerinin, esaretten kaçarak Avustralya Devleti’ne karşı başlattığı destansı mücadele.

Ana fikir: Vatan sevgisi ve bağımsızlık tutkusunun her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğini gösteren bir kahramanlık hikayesi.

Mekanlar:

  • Hindistan
  • Deniz
  • Avustralya

Karakterler:

  • Abdullah: Cesur ve vatansever bir Osmanlı askeri.
  • Muhammed: Kurnaz ve zeki bir Osmanlı askeri.

Hikaye Özeti:

Başlangıç:

Çanakkale Savaşı öncesinde Hindistan’a ticaret yapmak için yola çıkan Abdullah ve Muhammed, İngilizler tarafından esir alınır ve Avustralya’ya sürgün edilir.

Esaretten Kaçış:

Denizde uzun süren bir yolculuğun ardından esaretten sıkılan kahramanlarımız gemiden kaçar ve Avustralya’da karaya çıkar.

Yeni Bir Hayat:

Yaşamlarını burada canlı hayvan kesimi ve dondurmacılık yaparak devam ettirirler.

Savaş İlanı:

Cephede Osmanlı Devleti’ne karşı savaşmak için asker arayan Avustralya Devleti, sokaklara ilanlar asar.

Osmanlı Askerlerinin Karşı Hamlesi:

İlanda ne yazdığını okuduktan sonra resmi olarak Avustralya Devlet Başkanına bir mektup yazarlar. Mektupta Avustralya’da yaşadıklarını ve Osmanlı askeri olduklarını belirterek, “Siz ülkemize savaş açtığınız için biz de buradan devletimize destek olma amacıyla size savaş açtık.” derler.

Destansı Mücadele:

Tren raylarını sökerek gidecek olan treni durdururlar, trenden inen askerlere ateş açarlar. Yakınlarda bulunan karakolu basarlar ve 72 Avustralya askerini öldürdükten sonra şehit olurlar.

Proje resimleri bölümlerde bulunan resimlerde tasdik evrakları ve TÜRSAK Vakfı’nın düzenlediği en iyi ilke senaryo yarışmasında TÜRKİYE genelinde ilk on eser arasında yer aldığının ekran görüntüsü mevcuttur

Senaryo projeleri, film projeleri ve reklam senaryoları hakkında kalinadam.com site yöneticisi İBRAHİM TUNÇ ile http://www.kalinadam.com/iletisimbölümünden iletişime geçebilirsiniz.